Wiele osób wciąż nie widzi różnicy między przewozem, a spedycją i traktuje te pojęcia zamiennie. Mimo tego, że przewóz i spedycja mają ze sobą wiele wspólnego to nie są tym samym, różnią się od siebie w kilku ważnych kwestiach.
Mylenie tych dziedzin może prowadzić do dużych nieporozumień, dlatego warto wiedzieć na czym polegają różnice między przewozem a spedycją.
Przewóz – czym jest dokładnie
Przewóz to dziedzina, która zajmuje się transportem ludzi lub rzeczy z punktu A do punktu B. Przewoźnik to osoba, która posiada własne pojazdy i wykonuje nimi zlecenia dla firm spedycyjnych za ustalone wcześniej wynagrodzenie.
Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm przewozowych, które współpracują z firmami spedycyjnymi. Wyróżniamy transport drogowy, kolejowy, morski i lotniczy, ale termin przewóz dotyczy głównie transportu lądowego.
Spedycja – czym się zajmuje
Spedycja zajmuje się organizowaniem przewozu towaru. Spedytorzy znajdują odpowiednich przewoźników, planują trasy i ustalają warunki wykonania zlecenia.
Firmy spedycyjne często współpracują z przewoźnikami. Jednak niektóre firmy spedycyjne same zajmują się transportem.
Dlaczego przewóz i spedycja są tak często mylone ze sobą?
Zarówno przewóz jak i spedycja są mocno związane z transportem. Ich funkcje często nie są rozróżniane, a wielu nie zagłębia się w ich działanie.
Różnica jest jednak bardzo prosta: Przewóz, jak sama nazwa mówi, zajmuje się przewozem, czyli wykonuje transport. A spedycja zajmuje się organizacją tego transportu. Obie te dziedziny współpracują ze sobą.
Często też zdarza się, że jedna firma zajmuje się zarówno przewozem jak i spedycją. Zazwyczaj to firma spedycyjna zajmuje się również transportem, ma swoich własnych przewoźników i pojazdy.
Ale zdarza się również odwrotnie. Czasem to firma transportowa ma swoich własnych spedytorów i zajmuje się od razu organizacją transportu i zaplanowaniem trasy.
Podstawowe różnice między firmą transportową a spedycyjną
Firmy transportowe dysponują własnymi pojazdami, a spedycyjne zazwyczaj nie. Przewoźnicy posiadają pojazdy przystosowane do przewozu różnego rodzaju towarów, również towarów niebezpiecznych. Dodatkowo przewoźnicy posiadają uprawnienia do transportu, co jest niezbędne do prowadzenia firmy przewozowej.
Spedycja odpowiada za cały transport, a przewoźnik za sam przewóz. Spedytorzy są zobowiązani zorganizować cały transport od początku do końca. Muszą oni zaplanować trasę, zająć się dokumentacją niezbędną do odprawy celnej, obsługą w magazynach oraz zabezpieczeniem miejsca na ciężarówce. Zadanie przewoźnika natomiast jest jedynie dostarczenie towaru z punktu A do punktu B. Cała reszta powinna być już przygotowana za spedytora. Na nim też ciąży większa odpowiedzialność w przypadku napotkanych problemów.
Firmy transportowe mogą działać niezależnie od firm spedycyjnych, jednak firmy spedycyjne muszą współpracować z przewoźnikiem. Firma transportowa jest niezależna i może działać samodzielnie. Natomiast firma spedycyjna nie może funkcjonować bez przewoźnika.
Firmy transportowe i spedycyjne są najczęściej skazane na współpracę, co przynosi obu stronom korzyści.