Zarobki przewoźnika – ile zarabia przewoźnik?

Transport obecnie bardzo szybko się rozwija, wciąż powstają nowe firmy transportowe, a mimo to na przewoźników wciąż jest duże zapotrzebowanie. Chyba oczywiste jest, że branża TSL jest dosyć opłacalna w obecnych czasach.

Jednak założenie i prowadzenie takiej firmy wiąże się również z wydatkami, a utrzymanie swojego przedsiębiorstwa na rynku nie zawsze jest łatwym zadaniem. Mimo tego zawód przewoźnika robi się coraz popularniejszy, ile więc zarabia przewoźnik?

Od czego zależą zarobki przewoźnika?

Zarobki oraz wydatki przewoźnika są uzależnione od wielu czynników. Ważne jest czy chcemy zostać przewoźnikiem krajowym czy międzynarodowym, co chcemy wozić, skąd i dokąd będziemy transportować oraz jakim pojazdem będziemy dysponować. Warto podkreślić, że jako przewoźnicy sami wyceniamy swoje usługi. Jednak trzeba liczyć się z tym, że powinniśmy dostosować swój cennik do możliwości i jakości naszych usług.

Musimy również brać pod uwagę koszty i wydatki związane z prowadzeniem działalności transportowej.

Możliwości zarobkowe na ciężarówkach

Możliwości zarobkowe na ciężarówkach

Wydatki

Jeśli chcemy zająć się transportem powyżej 3,5 tony to na samym początku musimy zdać egzamin i otrzymać certyfikat kompetencji zawodowych co kosztuje 800 zł. Następnie trzeba się postarać o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika co wiąże się z ponownymi kosztami: 1000 zł za dokument, 100 zł za każdy zgłoszony pojazd oraz 10 zł za wypis.

Jeśli nie chcemy się ograniczać i zająć się transportem poza granicami państwa to powinniśmy zgłosić się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, wtedy koszt takiego dokumentu to 4000 zł oraz 440 zł za każdy wypis z licencji.

Po zdobyciu już wszystkich uprawnień trzeba kupić ciężarówkę, co jest bardzo dużym wydatkiem.

Kiedy już uda się wszystko załatwić i firma zacznie funkcjonować zostają nam tylko wydatki miesięczne takie jak np. zatrudnienie pracowników, paliwo i inne bieżące koszty.

Zarobki

Wszystko zależy od cennika jaki ustali przewoźnik. Niektóre przedsiębiorstwa naliczają opłatę za konkretny przewóz, inne zaś liczą ustalają sobie stawkę od kilometra. Stawki w różnych firmach znacznie się od siebie różnią, dużo też zależy od ładowności pojazdu i jakości wykonanej usługi.

Przykładowo: transport towarów pojazdem o ładowności 24 ton kosztuje około 4 zł za km.

A więc całkowity zarobek miesięczny zależy też od liczby kursów i przejechanych kilometrów.

Pojazdy do 3,5 tony – mniejsze wydatki?

Wydatki

Transport do 3,5 tony nie wymaga licencji, dzięki temu już odchodzi nam jeden ważny wydatek. Zakupienie busów jest dużo tańsze niż kupno ciężarówek, co również pozwoli nam zaoszczędzić.

Koszty utrzymania takiej firmy są również mniejsze.

Zarobki

Oczywiście im mniejsza ładowność pojazdu tym mniejsze będą zarobki. Według obliczeń średnia stawka za kilometr to około 2 zł. Trzeba liczyć się z tym, że pojazdy o ładowności do 3,5 tony nie pozwolą zarobić tyle co ciężarówka.

Nawet biorąc pod uwagę całą dokumentację i koszty jakie trzeba zainwestować w firmę z ciężarówkami jest to bardziej opłacalne. Pieniądze szybciej się zwrócą, a zarobki miesięczne będą dużo większe. Firma transportowa oferująca przewóz busem również pozwoli zarobić, ale są to już mniejsze zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *