Zawód przewoźnik – na czym polega i o czym trzeba pamiętać?

Zawód przewoźnika cały czas się rozwija, a zapotrzebowanie na przewoźników wciąż rośnie. Szczególnie w obecnych czasach transport stał się bardzo ważnym elementem gospodarki.

Kim jest przewoźnik?

Przewoźnik w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa zobowiązuje się do przewozu za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Oznacza to tyle, że jest on odpowiedzialny za transport towarów z punktu A do punktu B.

Jak wybrać przewoźnika:

  1. Przy wyborze przewoźnika musimy zdecydować się na rodzaj transportu. Na tę decyzję wpływ ma wiele czynników takich jak: trasa, wielkość i ilość towaru, czas przewozu itp.Wyróżniamy 4 podstawowe typy przewoźnika:
    – Kolejowy,
    – Wodny,
    – Drogowy,
    – Lotniczy.2. W następnej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę formę prawną przewoźnika:· Przewoźnik publiczny – świadczy stałe usługi przewozowe na wybranych trasach, zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami. Jest to np. autobus, samolot, kolej czy statek pasażerski.

    · Kontraktowy – współpracuje z wybraną grupą spedytorów w celu transportu osób lub towarów między strefami obsługiwanymi przez tego właśnie przewoźnika. Ci przewoźnicy mają specjalne umowy przewozu z nadawcami.

    · Wyłączony spod regulacji – jest to przewoźnik, którego nie dotyczą regulacje ekonomiczne w zakresie ustalania stawek za usługę. W tym przypadku stawkę i zakres usług ustalany jest przez rynek.

    · Prywatny – jest to przewoźnik, który przewozi jedynie swój towar i korzysta z własnych środków transportu. Taka firma nie oferuje i nie wynajmuje swoich usług.

    3. Wybierając przewoźnika ważne jest, aby sprawdzić koszty transportu.Na koszty składają się takie czynniki jak np.: stawki przewozowe, minimalna waga ładunków, urządzenia do załadunku i wyładunku, uszkodzenia w trakcie przewozu.

    4. Przy wyborze przewoźnika warto też zwrócić uwagę na poziom obsługi w firmie, czyli: czas przewozu, zdolność przewozowa, niezawodność, zabezpieczenie towarów.

Przewoźnik – najważniejsze dokumenty

Przewoźnik - najważniejsze dokumenty

Przewoźnik powinien posiadać wiele różnych dokumentów, które zaświadczają o tym, że spełnia określone warunki. Dokumenty te dotyczą działalności firmy, uprawnień kierowców, oraz transportowanych towarów.

Część z tych dokumentów jest przechowywana w firmie, a część musi mieć przy sobie kierowca. Brak nawet jednego z wymaganych dokumentów może się skończyć wysoką karą.

W przypadku przewoźnika dokumenty dzielą się na:

  • Dokumenty, które powinien mieć przy sobie kierowca
  • Dokumenty odnoszące się do szczególnych przewozów
  • Dokumenty niezbędne na trasach międzynarodowych
  • Dokumenty przechowywane w firmie transportowej
  • Dokumenty związane z aktami pracowniczymi

Kierowca powinien mieć przy sobie przede wszystkim:

  1. Zaświadczenia dotyczące kierowcy realizującego transport
  2. Dokumenty, które potwierdzają uprawnienia przewoźnika do rynku transportowego
  3. Dokumenty pojazdu
  4. Dokumenty charakteryzujące przewożony ładunekReszta dokumentów może znajdować się w firmie.

O czym powinien pamiętać przewożący towary niebezpieczne?

Przewoźnik musi pamiętać, aby odpowiednio wyposażyć kierowcę w potrzebną dokumentację oraz środki gaśnicze.

Kierowca przewożący towary niebezpieczne w ilości większej niż z podana w oświadczeniu rządowym ( z dnia 16.01.2009r.) powinien mieć pojazd oznakowany pomarańczową tablicą. Przy szczególnie niebezpiecznych towarach wymagana jest pomarańczowa tablica z numerem oznaczającym zagrożenie.

Dokumentacja obowiązująca kierowcę, który przewozi towary niebezpieczne:

  • dokument przewozowy / CMR zgodny z ADR
  • instrukcje pisemne dla kierowcy
  • zaświadczenie ADR – jest to dokument uprawniający do przewozu towarów niebezpiecznych, potwierdzający odbyty kurs oraz zdany egzamin

Pojazdy służące do przewozu towarów niebezpiecznych powinny przejść odpowiednie badania i być dopuszczone do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych przez Transportowy Dozór Techniczny.

Jak zostać przewoźnikiem?

Wykonywanie zawodu przewoźnika związane jest z licznymi warunkami i obostrzeniami. Wbrew droga do zostania przewoźnikiem jest dość długa i trudna.

Osoba, która chce zostać przewoźnikiem powinna zapoznać się z licznymi przepisami i rozporządzeniami.

Oczywiście wszystko zależy od tego jaką firmę chcemy założyć i jakim przewoźnikiem zostać oraz co i gdzie chcemy przewozić. Warunki przy transporcie ludzi, towarów bądź żywności różnią się od siebie.

Ważnym krokiem w kierunku zostania przewoźnikiem jest uzyskanie licencji. Są dwa rodzaje licencji:

Licencja wydawana jest na określony czas.

Aby zostać przewoźnikiem powinniśmy również posiadać odpowiednią zdolność finansową. Założenie firmy transportowej wiąże się z dość wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *